Laravel Geliştirme Ortamı Kurulumu

Şu aralar verdiğim bir eğitimde katılımcılar için bir Laravel geliştirme ortamı kurulumu açıklaması yazmam gerekti. Şimdiye kadar verdiğim eğitimler hep yüz yüze olduğu için sınıfta herkes birbirine yardım ediyordu ve hızlıca kuruyorduk ancak bu eğitimi ilk defa uzaktan (çevrimiçi) verdiğim için bu kurulumu her katılımcı kendi bilgisayarında yapmalı, ben de aklıma gelen seçeneklerle beraber bir yönlendirme yazdım ve başkalarının da işine yarayabilir düşüncesiyle burada da paylaşmak istedim.

Laravel geliştirme ortamı kurulumu, kendi bilgisayarımızda Laravel uygulamalarını çalıştırabilmek için gerekli programların kurulumunu ifade ediyor ve birkaç yöntemi var.

1. Homestead

Benim şahsi tercihim (günlük olarak kullandığım ve eğitimlerde ekran paylaşımı esnasında denk geldiğinizi düşündüğüm) araç Laravel’in sağladığı Homestead.
Homestead, Vagrant sayesinde kuruluyor, Vagrant ise bir sanallaştırma ortamı üzerinde çalışıyor. Benim sanallaştırma ortamı için tercihim VirtualBox (çünkü özgür yazılım 🙂 )

Homestead: https://laravel.com/docs/8.x/homestead
Vagrant: https://www.vagrantup.com
VirtualBox: https://www.virtualbox.org

Basitçe mantığı şu şekilde: VirtualBox bir sanallaştırma ortamı sağlayarak bilgisayarınızın kaynaklarını kullanan sanal bir makine yaratıyor, böylece kendi makinenizdeki sanal bir ortamda örneğin Ubuntu 20.04 çalıştıran ve üstüne istediğiniz ek parçaları kurarak çalıştırabileceğiniz bir makine kurmuş ve çalıştırıyor oluyorsunuz.

Tabii ki sanal makineleri kurup kendi ihtiyacınıza göre yapılandırmak, sıfırdan bir makine kurmakla eşdeğer uğraş gerektiriyor ve uzun sürebiliyor. Bu noktada Vagrant devreye giriyor. Vagrant; sanal makinelerin ön tanımlı ayarlarını söylediğimiz, bu sayede o ayarlara göre sanal makinenizi yaratıp, gerekli programları kurup çalışır hale getiren bir araç. Tıpkı composer gibi. Nasıl ki PHP projemizde bulunmasını istediğimiz paketlerin composer programı aracılığıyla bilgisayarımıza indirilmesi ve yönetilmesini sağlıyorsak, Vagrant da sanal makine paketlerini sizin için yönetip kullanımınıza sunan bir araç.

Tam burada da Homestead konuya dahil oluyor. Homestead; Laravel geliştiricileri tarafından oluşturulan bir Vagrant paketi. Homestead’in içinde Laravel’in çalışacağı bir makinede gereken her şey (işletim sistemi, Web sunucusu, PHP, MySQL, MariaDB, PostgreSQL, Redis, Memcache …) ve birbiriyle etkileşimli bir şekilde nasıl çalışacağı belli. İçinde bulunan yazılımların tam bir listesi burada var: https://laravel.com/docs/8.x/homestead#included-software

– VirtualBox’ı kurarak bilgisayarımızda sanallaştırmayı hazırlamış oluyoruz.
– Vagrant’ı kurarak sanal makineleri rahatlıkla hazır hale getirme ve yönetme yeteneğine kavuşuyoruz.
– Homestead’i kurarak, içindeki gerekliliklerin Vagrant aracılığıyla VirtualBox üzerine kurulup çalıştırılmasını sağlıyoruz.
– Bu sayede Laravel’i kendi ihtiyaç duyacağı her şeyle birlikte çalıştırabilecek geliştirme ortamımıza kavuşmuş oluyoruz.

Homestead’e dair detaylar ve nasıl kurulup çalıştırılacağı, kendi bilgisayarınızdaki dosyaların o sanal makineden nasıl erişip çalıştırılabileceği gibi her şey kendi belgesinde mevcut, gerektiği noktada Web aramalarıyla da yönlendirmelere erişilebilir.
https://laravel.com/docs/8.x/homestead

2. Laragon (Sadece Windows)

Sanal makinelerle uğraşmak zorluğunu Vagrant ve Homestead ne kadar kolaylaştırsa da komut satırıyla vs çalışmak konusunda henüz rahat olmayanlar için Laragon var. Laragon da Laravel için gerekliliklerin kendi bilgisayarınızda kurulup çalıştırılmasını sağlayan bir program. Windows üzerinde çalışıyor ve bir arayüzü de var. Çözebilirseniz kesinlikle Homestead’i önermekle beraber, Laragon da Windows kullanan katılımcılarımızın bizim eğitimimizdeki ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek bir program.

Laragon: https://laragon.org

3. Valet (Sadece macOS)

Laravel’in ihtiyaç duyduğu parçaların kurulması ve çalışır hale getirilmesini sağlayan bir araç olan Valet de yine Laravel geliştiricileri tarafından sağlanıyor. Bir sanal makine gerekliliği olmadan bilgisayarın kendi kaynakları üzerinde kurulup çalıştırıyor. Kullanması basit ve hayli keyifli. Kendi bilgisayarımın dışında tamamen bağımsız bir ortam olarak Homestead kullanmaya başlamadan önce ben de Valet kullanıyordum.

Valet: https://laravel.com/docs/8.x/valet

4. Manuel Kurulum

Geliştirme ortamı için tercih etmeyeceğim ve önermeyeceğim, ancak kendine güvenen ve heyecan yaşamak isteyenlerin kenarda bir fikir olarak bulundurabileceği bir yöntem ise Laravel’in tüm gerekliliklerini manuel olarak (kendi ya da sanal makinesine) kurması olacaktır. Biz bitmiş projeler yayına çıkacağı zaman sunucu ve bağımlılıkları manuel olarak kurup ayarlıyoruz ve takip ediyoruz ancak dediğim gibi; geliştirme ortamı için önerdiğim bir yöntem olmaz. Doğrudan bir GNU/Linux makine üzerinde geliştirme yapıyor ve kullanımına aşinaysanız bu yöntem sizin için çok daha kolay ve hızlı olabilir tabii (Homestead hariç, ondan hızlı olması zor 🙂 )

Laravel’in gerekliliklerinin bir listesi şurada var: https://laravel.com/docs/8.x/deployment#server-requirements
Biz bu listedekilere ek olarak Redis de kullanacağız, onu da dahil etmelisiniz (Bu not manuel kurulum için var, yukarıdaki araçların içinde Redis de geliyor)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir