Cihaz mı mobil, uygulama mı?

Cihaz mı mobil, uygulama mı?

Uzun zamandır değinmek istediğim bir konu; “mobil” uygulamalar. İnternet kullanımının hızla arttığı günlerde internete erişim için kullanılan cihaz ve uygulamalar da çeşitleniyor, küçülüyor, cebimize giriyor malum. Bu sayfayı açmış, bu yazıyı okuyorsanız bir akıllı telefon sahibi olmanız kuvvetle muhtemel.

Özellikle internet üzerinden hizmet sağlayanlar da bunun farkında olacak ki hemen her sitenin kendisine özel “mobil” uygulaması bulunuyor artık. Mobil uygulama geliştirmek için gereklilikler azaltılıp bu alanda da kolaylık sağlandığından “herkesin cebinde akıllı telefon var abi” diye düşünüldüğünden olsa gerek; mobil uygulama çıkarıyor herkes. Farkında olmasak da “mobil” olmanın getirdiği avantajların çoğunu doğramaya başladı bu tutum. (daha&helliip;)

Seni Az Seviyorum

Gereksiz duygusallık üzerine kurulan ilişkileriniz gerçekliğin en ufak belirtisinde yerle bir oluyor. “Seni çok seviyorum”, “benim için çok değerlisin”, “sen olmasan yaşayamam” gibi klişeler öyle yerleşti ki ağızlara, bunları dillendirmek için içinizdekileri sorgulamıyorsunuz artık.

Herkes değer bekliyor, herkes önemli hissetmek istiyor. Ama bu sevildiğini bilme hissinden çok ötesine taşındı artık. Abartılıyor, vıcık vıcık bir ilişki haline geliyor. Her durumda karşıdakinin kendisine verdiği değeri sorguluyor insanlar. Tüm günümü “sen benim bitanemsin”, “seni çok seviyorum” diyerek geçirmemi bekliyorlar.

Sakin ol. Neden her hareketimle seni çok sevdiğimi, her şeyden çok değer verdiğimi, senden daha fazla değer verdiğim birinin olmadığını kanıtlamam gerekiyor? Neden senden daha fazla değer verdiğim biri olmaması gerekiyor? (daha&helliip;)

Yanılgıların Sahibine

Dini aktarılarla kafamızda canlanan durumlara karşı yönelttiğimiz sorular, yine kesinleşmiş şeylerin dini etiketler altında düzenlenmesiyle bertaraf edilmeye çalışılıyor. Çünkü kutsal kitapların indiği zamandaki sıradan insan ile şu andaki sıradan insan arasında, özellikle bilgi bakımından, uçurumlar var. Haliyle sonsuza dek geçerli, kesin, doğru bilgiler gönderildiği iddia edilen kitaptan yahut inançtan şüphe edilmeye başlanıyor. (daha&helliip;)

Düşünmeden

Bunaldım. Ev çok havasız.

Daha temiz bir havaya ihtiyacım vardı. Evdekinden daha bir geniş alana yayıldığından olsa gerek kısmen daha temiz olacağını düşündüğüm, “dışarısı” diye tabir ettiğimiz yere adım atmak üzere giyindim. Gömlek? Ne gerek var. Uzun kollu bir şeyler olsa yeter. Giyindim, atkımı aldım, montumu üzerime giyip kapıya yöneldim. Ayna. Merhaba.

Hava benden kararsız. Yukarıya baktım. Bulutlar nizami şekilde ilerliyor. Kimi kasvetli, kimi neşesini yitirmemeye kararlı halde beyazlığını korumaya çalışıyor, kimi fikirlerini oluşturamayan insanlar gibi biçimsiz, kimi devamından korkulan aşkların terk edileni gibi sabit, kimi bambaşka. Kimi kandırıyorlar? (daha&helliip;)

Benim Sevdiğim Gibi

Merhaba kadın;

Günaydın sana, ya da iyi geceler. Artık bunu ne zaman okuyorsan.

Ben yine geceleri yazıyorum, sabahları fırsatım olmadığından değil, artık içime ne zaman doğarsa sözcükler o zaman döküyorum buraya, etkileyemiyor kimse, nasılsa öyle çıkıyor; benim sevdiğim gibi.

Bazı geceler beraber gittiğimiz kulübe  gidiyorum hala, bizden başka değişen pek bir şey yok, bilirsin sapa bir yerdir orası, geleni gideni bellidir, ama sen dikkatimi dağıtmadığından her şeyi fark eder oldum orada, kimin kaçta girip kaçta çıktığını, nasıl dans ettiğini, ne içtiğini biliyorum artık. Ben hala beraber içtiğimiz o kokteylden içiyorum, ama portakal suyu olmadan ve biraz daha sert; benim sevdiğim gibi.

Beraber yürüdüğümüz yolları yürüyorum yine, eski mahallemden bir hayli uzağa taşınsam da adımlarım hala o sokaklarda, kulaklığımı takıp biz beraberken çıkan albümlerden şarkılar dinliyorum, bir hayli eskimişler. Sen yanımda olmadığından kaldırımlara sığabiliyorum artık, kaldırımın dar kısmı bitsin de tekrar yanından yürüyebileyim diye acele de etmiyorum, lakin adımlarımı sana uydurmadığımdan yürüyüşüm pek de yavaş değil. Kulaklığın teki sende olmadığından, dışarıdan hiçbir şey duyamıyorum, ve çalan şarkıyı gözlerine bakıp mırıldanamadığımdan tek başıma haykırarak söylüyorum; benim sevdiğim gibi. (daha&helliip;)